4. Zdyscyplinowani ludzie

Obszar zdyscyplinowanych ludzi stanowi pierwszy filar modelu „Koła zamachowego”, na który składają się dwie ważne koncepcje.

Przywództwo na poziomie 5

Jak pisze sam Jim Collins z rozbrajającą szczerością, badacze byli zdziwieni, a wręcz zaszokowani, kiedy zdefiniowali profil przywódcy niezbędny dla procesu przekształcenia przedsiębiorstwa dobrego w wielkie.

Okazało się, że nie stoją za nim wielkie i popularne osobowości, które trafiają na pierwsze strony gazet i zyskują powszechną sławę. W rzeczywistości były to postaci jakby z odległego świata – spokojne, zdystansowane, a nawet ukryte w cieniu swoich firm. Zazwyczaj byli oni dość specyficzną mieszanką osobistej skromności i zawodowej siły. Collins nazwał ich przywódcami poziomu piątego.

Po pierwsze kto, po drugie co

Kolejnym zaskoczeniem było odkrycie, iż dla przywódców poziomu piątego nie było najważniejsze „co”, a zatem ustalanie nowych wizji i strategii. Dla nich priorytetem było znalezienie odpowiednich ludzi, przydzielenie ich do właściwych miejsc na pokładzie i jednocześnie wysadzenie ludzi nieodpowiednich. Dopiero później zastanawiali się, dokąd chcą dopłynąć.